Marmorens porøse struktur gjør at den er mer mottakelig for skrammer, skitt og møkk. Vi viser deg hvordan du kan få fram den flotte overflaten igjen.
Marmor er et flott materiale. Desverre er det også lett mottakelig for skrammer, skitt og møkk – dermed kan den flotte, hvite strukturen fort ende opp som en skitten, nikotingul farge med et stenk av rust eller annen skitt.
Normalt ville en profesjonell ty til våtsliping eller trykkluftsverktøy for å rengjøre platen. Men det er ikke alle som har den slags verktøy til rådighet. En eksentersliper kan i stedet fint brukes “tørt” på marmorplaten, hvis den siste finslipingen utføres med våtslipepapir og håndkraft. Se hvordan vi gjør det her.
-
16/2009
Hva gjør du dersom rødvinsglasset velter på furubordet eller faller ned på gulvet av ask. Katastrofens omfang avhenger i høy grad av hvordan treet er behandlet, og hvilket treslag det dreier seg om: Olje, såpe eller lakk? På ...
Vanskelighetsgrad 3/4
-
06/2012
Er det råte i rekkverket på altanen, balkongen eller terrassen din, så skift det nå! Her viser vi hvordan du raskt lager et nytt, solid og sikkert rekkverk, i klassisk nordisk stil.
Vanskelighetsgrad 3/4
-
03/2012
Der finnes mange lune materialer å velge blant når du vil holde på varmen i huset ditt og kutte i CO2-utslipp. Papirgranulat, lavakorn, polystyrenskum – og ikke minst utallige former for mineralull.
-
03/2012
Du behøver ikke å bekymre deg over
den inntørkede rødvinsflekken på et lyst
tregulv eller trebenken. Ved hjelp av litt
kjemi – og en smule tålmodighet – kan
den fjernes helt.
Vanskelighetsgrad 1/4
-
03/2012
Med riktig verktøy og riktige metoder er det enkelt å fjerne det gamle tapetet. Også når veggene er klistret til med flere lag tapet. Her viser vi hvordan du får av alt tapetet – og gjør veggen klar for ny maling eller tapet.