Anleggsgartneren kaller det rotvennlig planting når innkjørselen skal gjøres klar for å gi et tre best mulige vekstvilkår mellom stein og heller. Men faktisk er det bare snakk om ei blomsterpotte i kjempestørrelse.
Det kan bli litt trist i lengden å se på en innkjørsel som bare består av småstein eller belegningstein i betong. Mange forsøker derfor å bryte det ensformige med blomster, grønne planter og trær. Mindre planter er det ingen problemer med, men vil du plante et tre, stilles det noe større krav til forberedelsene. Et tre krever nemlig plass så vel over som under bakken for å kunne trives og utvikle seg best mulig. Og dersom disse betingelsene ikke er til stede, ender det i beste fall med at treet mistrives. I verste fall risikerer du at røttene på treet løfter belegget i innkjørselen. Det er likevel ingen grunn til å gi opp drømmen om å se trær skyte til værs i innkjørselen, for løsningen er faktisk
ganske enkel. Treet skal bare plantes i noe som minner om ei blomsterpotte i kjempestørrelse. Den fylles opp av to lag stein og moldjord.
Dette kalles ofte rotvennlig planting, og den sikrer treet de best mulige vekstvilkårene og gjør det samtidig mulig å beholde innkjørselen i den formen du har vært vant til. Du kan til og med bruke plassen rundt treet til parkeringsplass uten å være redd for at underlaget blir presset sammen under vekta fra de tunge bilene.
-
13/2011
Står regnvannstønnen på belegningsstein, er det en god idé å ha et avløp slik at vannet kan ledes bort og ikke vasker vekk fugesanden. Det kan ødelegge belegningen.
Vanskelighetsgrad 1/4
-
10/2011
Selv om tunge biler stiller store krav til oppbygging av innkjøringen din, har du mange muligheter til å eksperimentere med både former, farger og materialer, slik at du kan lage en belegning som passer perfekt til huset ditt.
-
10/2011
Gjør det selv – og spar over 13.000 kr! Når familien bor i et over hundre år gammelt murhus med flotte pussvegger, så nytter det ikke å ha en flat innkjøring av grå betongstein.
Vanskelighetsgrad 3/4
-
09/2011
Det er gøy å felle trær selv. Og hvis du arbeider sikkert med motorsagen, og ølger de rådene du får på disse sidene, så er det heller ikke spesielt vanskelig.
Vanskelighetsgrad 2/4
-
07/2010
En humpete og ujevn innkjørsel til hytta er ikke noe pent syn. Men stein, eller gressarmering i betong, er en stor investering. Heldigvis finnes det et alternativ som er bra for deg som ønsker en rimeligere løsning.
Vanskelighetsgrad 1/4