Loddebolten som kan mer enn du tror

Dremel har laget en smart, allsidig loddebolt. VersaTip er nemlig også en overraskende effektiv minigassbrenner, som blant annet kan krympe krympestrømper.

Loddebolten som kan mer enn du tror

Den sølvfargede delen av grepet er VersaTips gasstank. Gasstanken fylles opp med vanlig lightergass. En full tank gir imponerende 45 minutter på full styrke.

Om produktet:

Vekt: 135 g
Dimensjoner: 19 x 2,5 x 2,5 cm
Temperatur, luft: 1200 °C
Temperatur, spiss: 550 °C
Tankkapasitet: 17 ml/12 g
Brennetid: 45-90 min.

Dremel er mest kjent for sine roterende multiverktøy, som blant annet kan pusse, bore og slipe. Derfor er det ingen overraskelse at Dremels VersaTip, som først og fremst er en loddebolt, også kan utføre andre oppgaver – og det gjør den ganske bra.

I sin enkleste form er VersaTip en gassbrenner som gjør det mulig å bytte spiss. I tillegg til å lodde og være en gassbrenner kan VersaTip med de ulike spissene blant annet krympe krympestrømper, brennmerke, fjerne maling/folie og varmskjære.

Spesielt den siste funksjonen viste seg å være overraskende nyttig da vi skulle kutte en flettet nylonsnor. Den varme kniven smelter nemlig endene slik at snoren ikke rakner. VersaTip er også smart hvis du for eksempel fikler med elektronikken i bilen, båten eller campingvognen, fordi du ikke er avhengig av strøm.

Varmen kan justeres trinnløst, og betjeningen er generelt ganske enkel. Prisen på cirka 500 kroner for hele settet er også svært rimelig, og kvaliteten er ganske god i forhold til prisen, selv om det er rom for forbedringer.

De to skiftenøklene som brukes til å skifte spisser, er svært små, og hele operasjonen blir litt knote- te; startknappen virker litt klønete, og plastinnsatsen i oppbevaringsboksen er tynn og holder neppe lenge. Men alt i alt er det likevel et bra sett du får her.

DETALJER

BARNESIKRINGEN
Den blå sperren under startknappen fungerer som en effektiv barnesikring. Den er enkel å skyve til siden når du vet hva du gjør, men det krever at du tenker deg om.

ENKEL PÅFYLLING
VersaTip går på vanlig butan/lightergass. Gassen fylles på gjennom en liten ventil i bunnen av håndtaket, akkurat som en lighter.

/Testredaktør Martin Mogensen