Drivhus i glass, plast eller folie?

PROBLEM:

Hvilket materiale skal jeg velge til rutene i det nye drivhuset mitt? Rammene har jeg tenkt å lage selv, av trelister.

LØSNING

Det finnes tre muligheter, med hver sine fordeler og ulemper. Glass er det tradisjonelle valget til drivhus. Det er flott og klart, men også sårbart. Knuses glasset, får du masse små glasskår overalt.

Pleksiglass (polykarbonat) er seigere enn glass og enklere å jobbe med, fordi du blant annet kan skru i det. Men det er en ganske dyr løsning, og i motsetning til glass, vil pleksiglasset med tiden bli matt, på grunn av sand og andre partikler som blåses mot materialet.

Redaksjonen anbefaler: 10 tips om hvordan lykkes i drivhuset

I tillegg kan du velge plastduk, av samme type som brukes til vinduer i telt. Spenner du det godt ut, ligner det glass. Det er også en ganske rimelig løsning, som er enkelt å reparere hvis det går hull på den. Til gjengjeld skaper den ingen stivhet i konstruksjonen.

    Akkurat nå leser andre ...

    Mer fra kategorien Drivhus og orangeri