1. Understrykningsskje
2. Limskje
3. Rørfugeskje
4. Murskje
5. Pusseskje
Pusseskjeen brukes ikke til selve pussingen, men i forbindelse med pussarbeidet.
Den store overflaten på skjeen gjør det enkelt å få nok materiale på pussebrettet, og den er også perfekt til å lage et ”utkast” før pussingen.
Utkastet er et bindelag for den endelige pussen, som består av et tynt lag mørtel som kastes på for å tvinge luften ut av materialet.
6. Fugeskje
Fugeskjeen er et must i murerens verktøykasse.
Den brukes til å fylle mørtel i de korte vertikale fugene, eller ”stussfugene” som de kalles på fagspråket, samt til å skrape og presse de vannrette fugene.
I praksis er fugeskjeen et multiverktøy som er godt å ha for hånden til mange forskjellige typer murerarbeid.
Den smale, langstrakte formen på skjeen gjør den ypperlig til små detaljer og er perfekt til å skrape og krafse skarpe hjørner rene.
7. Spannskje
Enten du skal legge fliser, pusse sokkel eller utføre små reparasjoner, er det spannskjeen du skal bruke.
Skjeen er stor nok til å romme en passende mengde materiale uten å være for stor for en standard murerbøtte.
Den er også perfekt til å spre materialer med, enten du jobber med sparkelmasse, flislim eller pussmørtel.