Intro
Veiledning
01
Klargjøring
2
Trinn
Her skal vi sette opp fliser på veggen i et kjøkken - og mellom to benkeplater, der det bare er et hull der komfyren skal være. Det betyr at det skal settes fast en list på veggen i hullet, som flisene deretter skal settes opp etter.
Før du setter i gang, er det en god idé å lage en prøveopplegging langs veggen der flisene skal settes opp, slik at du kan se hvordan det vil gå opp.
For å få den samme avstanden mel lom fugene, kan du bruke fugekors til de loddrette fugene, og fugesnor mellom de vannrette. Her skal fugene være 3 mm.
På bordet legges en 3,2 mm masonitt plate som flisene settes på, slik at det blir en fuge når platen fjernes.
Her skrus en list fast på veggen, der komfyren skal være. Det gir en kant å sette opp flisene etter. Listen settes opp i nivå med et par masonittplater. De ligger på hver side av hullet til komfyren for å lage en fuge under den nederste flisrekken.
02
Sett opp flisene
6
Trinn
Trekk på lim på veggen med et stålbrett. Det er en god idé å merke opp flisstykket med maskeringsteip først. Da vet du nøyaktig hvor det skal være lim. Trekk på til to til fire rekker fliser om gangen, avhengig av lengden på veggen.
Trekk en 4 mm tannsparkel gjennom limet, mens sparkelen holdes i ca 60 graders vinkel på veggen. Gjør en test, ved å trykke en flis i limet og ta den av igjen. Hvis det er lim på fire femtedeler av flaten, er limet passe.
Sett opp den første rekken fliser. Flisene settes på en strimmel av masonitt, slik at det blir en fuge mellom fliser og benkeplate. Sett opp flisene, og plasser et fliskors mellom.
La en fugesnor styre de vannrette fugene. Når én rekke er avsluttet, legger du en fugesnor oppå og strammer den ut, mens du presser den neste rekken fliser fast i limet.
Fortsett å sette opp fliser. Etter hver tredje rekke, legges et vater på overkanten av flisene for å sjekke om de ligger rett. Gjør de det, trykkes de fast i limet, og du kan fortsette å sette opp flere rekker med fliser.
03
Fuging av flisene
3
Trinn
Dagen etter at du har satt opp flisene, kan du fuge mellom dem. Det kan du ikke gjøre helt på normalt vis, fordi metroflisene har skrå kanter. Det gjør nemlig at det er litt vanskeligere å presse mørtelen inn i fugene. Derfor skal du være ekstra nøye med akkurat det. Når du trekker på mørtelen, ser det litt voldsomt ut med brede fuger på grunn av den skrå kanten. Det meste av den overskytende mørtelen kan fjernes med et fuktig skumgummibrett, men for å rekke helt inn til fugene, må du bruke en liten svamp for å få fugene helt jevne. Her fuges med en grå fugemørtel, iblandet litt svart. Det gir en mørk fuge, som de originale metroflisene hadde.
Nå skal det fuges mellom flisene. Dekk først til med teip langs kanten. Bland deretter fugemørtel med vann, og trekk den på med et gummibrett eller en gummisparkel. Trekk på fugemørtelen nedenfra og opp, litt skrått på fugene.
Fjern overskytende mørtel med et fuktig skumgummibrett. Brettet dyppes ofte i rent vann. Etter dyppingen kjøres det over en valse, slik at brettet ikke er for vått når flisene vaskes rene.
Materialer
- Metrofliser, 10 x 20 cm og 10 x 10 cm
- Multilim
- Fugemørtel, grå og svart
- 3,2 mm masonittplate
- 3 mm fugekors og fugesnor
- Maskeringsteip
- Silikonfugemasse (f.eks. grå Sikaflex 11FC)
- Klinkerolje
Spesialverktøy
- Fliskutter
- 4 mm tannsparkel
- Stålbrett
- Gummibrett og skumgummibrett
Tidsforbruk
Cirka 1-2 dager (alt etter veggens størrelse).
Pris
Cirka 400-700 kr per m²
Vanskelighetsgrad
Metrofliser er litt mer omstendelige å fuge enn vanlige fliser.