PROBLEM
Steinene i innkjørselen min sklir ut i sidene og blir skjeve. Hvorfor gjør de det, og hvordan stopper jeg problemet?
LØSNING
Du må lage en kantsikring, og deretter rette opp steinene. De sklir nemlig ut, fordi det ikke er noe som stopper dem (litt grus eller jord er ikke nok til å bremse dem).
Kantsikringen lager du ved å grave frem de ytterste kantene på belegningen, og deretter legge en liten trekantstøping langs sidene på steinene. Støpen kan du lage av tørrbetong, som du bygger opp i en trekant og dekker til med jord, eller det som ligger langs steinene.
Den tørre betongen suger fukt fra bakken og herder. Du kan også hjelpe den litt på vei med å vanne den med hageslangen. Støpen vil hindre at steinene sklir ut, men den kan nødvendigvis ikke forhindre kjørespor; altså fordypninger der hjulene fra biler kjører på belegningen. Disse sporene skyldes ofte at sanden under flytter seg.
LES OGSÅ: Slik bruker du tørrbetong!