Mørtelpuss
Mørtelpuss består av relativt finkornet sand, typisk 0-4 mm, og et bindemiddel, som enten er kalk, sement eller en blanding av begge. En vesentlig del av årsaken til at mørtelpuss er veldig utbredt i Norden, er at nettopp kalk (og dermed også sement) er en lett tilgjengelig ressurs.
Den største avveiningen med mørtelpuss, er valget mellom kalkmørtel, sementmørtel eller et blandingsprodukt.
Utendørs skal det være sement i mørtelen, slik at den blir vanntett og knallhard. Men du skal ikke pusse over bevegelsesfuger. Sementbasert puss er ikke fleksibelt nok, og vil derfor slå sprekker. Kalkmørtel har lenger herdetid og har lettere for å oppta og avgi fukt. Til arbeid innendørs er kalkmørtel ofte et riktig valg.
Fordeler
- Tåler vann og kan brukes utendørs.
- Kalkmørtel er elastisk.
- Mørtelpuss kan oppta og avgi fukt, og hjelper dermed til med å opprettholde et godt inneklima. Jo mer kalk i forhold til sement i mørtelen, desto større effekt.
- Mørtel herder relativt sakte. Det er derfor god tid til å jobbe med produktet.
Ulemper
- Sementholdig mørtel er knallhardt og ikke elastisk.
- Mørtel krymper litt når det herder.
- Tykke lag må bygges opp med få millimeter om gangen.
- Krever en del teknikk å lage pent med pussebrett og murerskje.
- Sterk sementholdig mørtel risikerer å skjule skader på underliggende murverk. Gjelder ikke ren kalkmørtel.
- Krever plugger for å holde skruer.
Gipspuss
Gips er et naturlig mineral, som for eksempel finnes i store mengder rundt Middelhavet. Gipspuss er et standardprodukt i bygg over det meste av verden, selv om standarden har vært mørtelpuss her i nord.
Gipspuss utmerker seg ved å være lett å jobbe med for ufaglærte, fordi det er klebrig og kan smøres på ujevne overflater i ganske tykke lag. Derfor er det også god grunn til å lære seg til hvilke oppgaver gips er et overlegent alternativ i forhold til mørtelpuss.
Når du kjøper gipspuss, slipper du å forholde deg til forskjellige bindemidler og deres egenskaper.
Fordeler
- Er klebrig og lett å påføre med en sparkel.
- Kan påføres i lag fra 5 til 50 mm om gangen.
- Er hurtigherdende og lett å reparere hull med.
- Tørr gipspuss er lett å slipe, file og sage til.
- Blir skrufast.
- Er svakere enn underliggende murverk og risikerer ikke å skjule skader på indre lag.
- I utgangspunktet et universalprodukt, som ikke krever særlig kunnskap om blandingsforhold.
Ulemper
- Er ikke pustende, og kan derfor bidra til et dårlig inneklima hvis det er dårlig utlufting.
- Et organisk materiale, som indeholder soppsporer. De kan formere seg når gipsen blir fuktig.
- Gipshjørner er sårbare overfor støt, og skal armeres med hjørneprofiler.
- Tåler ikke vann og kan ikke brukes utendørs.
- Herder raskt og stiller krav til arbeidshastighet.