Er ett batteri til alt verktøyet en god idé?

Livet blir mye enklere hvis du satser på én type batterier, og kjøper maskiner i ”soloutgaver" uten batteri fra samme produsent. Slik ser verden ut, hvis vi skal tro verktøyprodusentene. Men er det nå en så god idé? Vi gir deg argumentene FOR og MOT.

Kjøp kun ett batteri og bruk det til alle maskinene du kan kjøpe uten batteri. Det høres smart ut – men er det nå det?

JA: DERFOR ER ETT BATTERI EN GOD IDÉ

Du sparer penger og kan lett bytte batteriene mellom de forskjellige verktøyene.

  • Du kan kjøpe solo-maskiner uten batteri, og dermed spare penger.
  • Du trenger kun å ha én lader stående, så du slipper rot.
  • Du kan bruke penger på gode batterier med mange amperetimer og en hurtiglader, fremfor å bruke dem på mange dårligere batterier (som ofte følger med maskiner på tilbud) og langsomme ladere.
  • Du trenger kun å følge med på hvordan utviklingen av verktøy går innenfor ”ditt eget” merke, og du får mer personlig og inngående kjennskap til nettopp det merket.

NEI: DERFOR ER ETT BATTERI EN DÅRLIG IDÉ

Du blir bundet til ett merke, som kanskje lager en elendig stikksag, og som ikke har alt verktøyet du trenger.

  • Du risikerer at produsenten du har valgt, ikke er like bra på alle maskiner, slik at du for eksempel må kjøpe en av markedets dårligste stikksager, fordi det er den du har endt opp med å ha batterier til.
  • Utviklingen innenfor batterier går så fort, at batteriene dine uansett raskt blir foreldet.
  • Batterienes levetid er begrenset, som regel kortere enn maskinens levetid. Du må derfor fortløpende kjøpe nye batterier, da de slites ut.
  • Spenner merket over både små skrumaskiner, kraftige bormaskiner og hageverktøy, må du likevel ha flere batterityper, og kanskje også flere ladere.

Hvis du vurderer å satse på ett merke, så …

  • … sjekk om produsenten gir garanti på batteriene. Mange har garanti på opptil 5 år, og noen krever at du registrerer deg online.
  • … må du kanskje likevel ha flere batterityper. Mange produsenter har både 10,8 volt, 18 volt og 36 volt i sortimentet. De færreste multiladerne håndterer alle disse.
  • … vurder å gjøre det om til to merker. Har du to, kan du velge det beste fra hver produsent.
  • … husk at ikke alle verktøyprodusenter lager hageverktøy. Sjekk det, hvis du har behov for batteriverktøy i hagen.
  • … gå etter kvalitet med en gang. Kjøp en hurtiglader. Kjøp minst to batterier. Kjøp ”dyre” batterier med mange amperetimer, så de rekker lenge på både bormaskin, stikksag og gresstrimmer.

Akkurat nå leser andre ...

Mer fra kategorien Verktøy