Intro
Veiledning
01
Fjern støv, og lag skarpe grenser
2
Trinn
Vi begynner med å rense bordene som skal males rene for støv og spindelvev. Bruk en støvsuger - og gå over alle hullene ved profilene med et lite munnings-stykke på støvsugeren.
Du trenger ikke å vaske bordene når du maler med en sperregrunning.
Deretter dekker vi til alt som ikke skal males. På gulvet kan du bruke filt eller papp, som teipes fast. Her skal vi male både taket og veggene, men vi maler ikke fotlistene, så de dekker vi til.
Vi støvsuger og dekker til gulvet. Det gjelder å fjerne alt støv fra panelbordene. Støvsug først flatene, og deretter alle hull mellom bordene. Gulvet dekkes helt med gulvpapp eller tildekkingsfilt, som teipes godt fast.
02
Skjul underlaget med en grunning
4
Trinn
Så er det tid for å male - men bare med en grunning, ikke med sluttmalingen.
Alle grunninger binder og dekker, men her skal grunningen også hindre, at fargestoff i treet og mange års avleiringer av nikotin, sot og annet trenger ut og gir skjolder i malingen.
Derfor bruker vi en sperregrunning. Den tar kanskje farge selv, men fargen går ikke videre ut til neste lag, og vil derfor heller ikke misfarge den malingen som du senere avslutter med.
Vi ruller ut rikelig med grunning på et lite felt. Det er kun for å fordele malingen over området uten å måtte bruke pensel, med risiko for at malingen renner ned på armene. Vi prøver ikke å legge maling i profilene med rullen.
Så stryker vi over med en pensel, som ikke trenger å bli dyppet i spannet, men bare jobber med malingen rullen har etterlatt. Grunningen strykes inn i sporene mellom bordene, og vi stryker over alle stedene der rullen ikke kan komme inn.
Vi går videre, felt for felt, med rull og pensel. Det skal planlegges, slik at du så sant det er mulig bare maler inn mot nabofelter som ikke er helt tørre, ellers skapes to lag. På veggene kan du droppe rullen og bare bruke pensel, hvis du vil.
03
Tett alle hull og sprekker
5
Trinn
Den hvite grunningen har dekket flatene - og den har samtidig fremhevet alle sprekker og hull. Det gjelder særlig de hullene som profilene i panelbordene skaper mot listene.
Hullene er pene hvis bordene står ubehandlet, men nå ser de svarte og stygge ut. Det er til å leve med, og rommet er blitt lysere, men vil du ha et helt perfekt resultat, lukker du alle hullene. Med litt øvelse går det fort. Det ser flott ut, du slipper hull som samler støv og malejobben blir enklere.
Fyll akrylfugemasse i hullene - og i sprekken mellom panelbordene og taklisten. Ved å skjære spissen på fugepatronen skrått av, kan du noenlunde kontrollere at du fyller godt opp uten å få for mye ved siden av.
Så glatter vi ut fugemassen i hullene. Det gjøres enklest med en finger. Her hjelper det ikke med selv de beste fugebrikkene. Før hver utglatting, fukter vi fingeren på en svamp med vann, slik at ikke fugemassen blir hengende fast.
Skjøten glatter vi med en svamp, fordi det også her er for vanskelig å bruke fugebrikker. Dypp svampen i vann, og vri den hardt opp, slik at du ikke vasker ut fugemassen. Skyll svampen ofte, og gjenta prosessen til fugen er glatt.
I hjørnene fylles sprekken mellom panelbordene. Her fylles det godt med fugemasse i, slik at den ikke sprekker opp. I hjørnet kan du glatte med en fugebrikke - eller med en svamp. Vi tetter også hullene mellom veggen og fotlistene.
04
Avslutt med hvit maling
1
Trinn
Først nå er det tid for å åpne spannet med den hvite sluttmalingen. Den er ikke særlig god til å skjule ujevnheter i underlaget - den kan ikke tette hull og sprekker - men den samler alt under en flott og sterk overflate, etter at vi har laget en perfekt bunn.
Vi maler to strøk - kanskje tre også, det bedømmer du selv. For sikkerhets skyld bruker vi også en sluttmaling som er sperrende, slik at vi er ekstra gardert mot misfarging fra underlaget.
Materialer
• Gulvpapp
• Maskeringsteip
• Hvit sperregrunning
• Maling (bruk helst grunning og sluttmaling fra samme produsent)
• Akrylfugemasse
• Sparkelmasse
Verktøy
• Langhåret malerull
• Pensler, bred og liten rund
• God fugepistol med stopp
• Finkornet slipesvamp